NEŽ VLOŽÍTE KYTICI DO VÁZY

ABY VÁM KRÁSA KVĚTŮ VYDRŽELA

je třeba dodržovat určité zásady péče a květiny se Vám za to odmění.

Věnujte důkladnou pozornost váze – a nejen jejímu výběru. Květinám se bude dařit v různých typech nádob. Nedoporučují se jen keramické, které nemají vnitřní glazuru. Mikroorganismy v nich přežívají i po pečlivé dezinfekci.

Základem je tedy naprostá čistota vázy. Musí být vydezinfikovaná. Nebojte se použít přípravek s obsahem chlóru, jako je například Savo, abyste zamezili množení bakterií. Vázu důkladně vypláchněte, naplňte vodou (nejlépe odstátou), nasypte výživu na řezané květy a zamíchejte. Těsně před samotným vložením květin do vázy, odstraňte všechny listy, které by byly ponořené ve vodě. Zahnívající listy podstatně zkracují život květin. Omezíte rozvoj mikroorganizmů. Obnovte řez na konci stonku minimálně dva centimetry nad řezem původním. Řez udělejte co nejdelší pod úhlem 45st., aby rostlina mohla co největší plochou přijímat vodu s živným roztokem. Použijte ostrý nůž nebo nůžky. Vložte kytici do vázy. Stonky by měly být ve vodě ponořeny zhruba 15cm, maximálně pod úvazek. Důvodem jsou opět mikroorganizmy. Více vody, více bakterií, které zkracují život Vaší květiny. Vodu měňte každý den, pokud do ní nepřidáte výživu. Současně rostliny vždy zkraťte o dva centimetry dlouhým šikmým řezem a vydezinfikujte vázu. Pří použití výživy stačí měnit vodu jednou za 3-4 dny a stonky seříznout opět dlouhým šikmým řezem pro lepší příjem vody a živin.

Květinová aranžmá – zelenou aranžovací hmotu udržujte vlhkou, aby měly květiny dostatečný přísun vody. Pokud vadnou i přes dostatek vody, vyjměte je z aranžmá a stonky seřízněte šikmým řezem. 

Trvanlivost květin také prodlouží, pokud je uchováte na chladnějším místě (18-22°C), mimo přímé sluneční paprsky a jiné zdroje tepla. Taktéž je chraňte před průvanem a mrazem. Neumisťujte je blízko ovoce a zeleniny. Plody při dozrávání vylučují ethylen, který urychluje odkvétání. Pokud budete kytici převážet, stonky uchovejte ve vlhkém nebo využijte vodní balení. Do předání se snažte květiny držet v chladu. Ideální teplota je 8-12°C.

Jen pomocí popsaných kroků si krásu květů vychutnáte co nejdéle.

 

 

Tato stránka používá cookies. Vice info